Gyakori kérdések

1-examination

Hogyan történik a kivizsgálás?

A kivizsgálás időpontját előzetes, telefonon történő egyeztetés után rögzítjük. Időpont foglalás itt.

A vizsgálat folyamán meghatározódik a boka-kar index ami a négy végtag egyidejű vérnyomás méréséből áll. A mérés két perc alatt elvégezhető és a beteg kézbe kapja a kinyomtatott eredményt.

A fizikális vizsgálat után sor kerül egy nyugalmi EKG mérésre a svájci Schiller számítógépes vezérlésű EKG készülékkel.

Új betegek esetében ahhoz, hogy a szív teljes működéséről teljes képet kapjunk, elengedhetetlen a nyugalmi szívultrahang vizsgálat (ez a vizsgálat díjköteles).

A megszerzett információkat összegezve egyeztetjük a második találkozás időpontját (ha szükséges). Indokolt esetben ekkor kerülhet sor a 24 órás EKG, terheléses EKG, illetve a 24 órás vérnyomásmérő feltételére.

Évente ajánlatos egy általános vérvizsgálat elvégzése. A kardiovaszkuláris rizikó felmérése érdekében különösen fontos a vérzsír szint, valamint a 3 hónapos vércukor szint meghatározása.

Ha a páciens rendelkezik előzetes orvosi látlelettel vagy gyógyszerlistával ezeket ajánlott magával hoznia.

Az adatvédelmi törvény betartás érdekében a páciensek egy formanyomtatványt kell kitöltsenek a regisztrált adatok felhasználását illetően.

2-pulsoxi

Mi a pulsoximetria?

Az oxigénnel telített hemoglobin (oxigén szaturáció) mértékének (%) vizsgálata egy speciális bőrérzékelővel.

Az oxigén telítettség maximális értéke 100%.

  • A 96-100% közötti érték az egészséges, azaz normál érték.

  • A 90-95% közötti érték felhívja a figyelmet, hogy csökken az oxigénellátás.

  • 88% vagy alacsonyabb értéknél haladéktalanul forduljon orvoshoz vagy amennyiben ismert betegség okozza, akkor a kezelőorvossal megbeszéltek szerint kell az oxigént adagolni.

3-INR

Mi az INR?

Az INR (international normalized ratio) egy laboratóriumi paraméter, amely a véralvadás vizsgálatára szolgál.

Rendelőnkben a CoaguChek® Pro II gép segítségével az ujjbegyből vett egy csepp vérből pillanatok alatt meghatározható az INR-értek.

5-BMI

Mi a testtömeg index?

A testtömegindex egy statisztikai mérőszám, az egyén testmagasságának és- tömegének arányát méri. Habár nem a tényleges testzsír-százalékot mutatja, hasznos lehet egy egészséges testsúly meghatározásánál, figyelembe véve a magasságot.

4-boso

Hogyan történik az érszűkület mérés?

Az érszűkület mérés A Boso cég által gyártott, Németországban klinikailag tesztelt érszűkület szűrésre alkalmas géppel történik.

A vizsgálat folyamán meghatározódik a boka-kar index ami a négy végtag egyidejű vérnyomás méréséből áll. A mérés két perc alatt elvégezhető és a beteg kézbe kapja a kinyomtatott eredményt.

6-EKG

Mi az elektrokardiogram?

A szív elektromos működéséről készített görbe. A szívizomban, mint minden izomban, működés közben elektromos feszültségingadozás keletkezik. Ez a minimális erősségű elektromos áram arra alkalmas erősítő- és regisztrálókészülékkel, az elektrokardiográffal a test felszínéről elvezethető és grafikusan ábrázolható.

Általában az elektrokardiogramot a szívritmuszavarok megállapítására használják fel a legbiztonságosabban. Nagy jelentősége van a szívizominfarktus felismerésében is. Koszorúér-eredetű szívbetegségekben a nyugalomban felvett elektrokardiogram teljesen ép lehet, míg terhelésre (terheléses EKG) kórossá válik. Ezért kétes esetekben terheléses vizsgálatot szokás végezni.

A terheléses EKG lényege, hogy az EKG vizsgálatot nem nyugalomban, hanem fizikai munka közben végzik, ilyenkor ugyanis nagyobb a szív oxigénigénye (ezt az oxigént a koszorúerek által szállított vér biztosítja), és a nyugalomban rejtetten maradó, kevésbé súlyos koszorúér szűkület is EKG jelet ad magáról.

Kivitelezése egyszerű: a beteget futószalagon vagy szobakerékpáron fokozatosan növekvő terhelésnek teszik ki, a mellkasára helyezett elektródok jele alapján pedig a velük összeköttetésben lévő számítógép folyamatosan rajzolja ki az EKG-t.

8-load-ekg

Hogyan zajlik a terheléses EKG-vizsgálat?

A vizsgálat megkezdése előtt EKG elektródákat csatlakoztatunk a mellkasra és a felső végtagokra, valamint egy vérnyomásmérő készüléket a felkarra. Rendelőnkben a vizsgálat egy speciális kerékpár segítségével történik.

A kivizsgálás előtt meghatározzuk a kornak és egészségi állapotnak megfelelő pulzusszámot, amit a kerékpár ellenállásának emelésével fokozatosan fog a páciens elérni. A műszer a vizsgálat során folyamatosan regisztrálja a szívritmust, vérnyomást, pulzusszámot. A terheléses EKG vizsgálat végén a pácienst pihentetjük, amíg pulzusszáma nem normalizálódik.

Előkészületek

A vizsgalatra különösebb előkészület nem szükséges. A páciens érkezzen kényelmes ruhába és ha lehetséges sportcipőbe. Érdemes a nehéz ételeket kerülni, de enni mindenképp szükséges. A betablokkoló gyógyszereket a vizsgálat napján ne vegye be. A terheléses EKG-nak lehetnek veszélyei, mivel ritmuszavarok léphetnek fel. Rendelőnk rendelkezik defibrillátorral amellyel az esetleges életmentést azonnal meg tudjuk kezdeni.

7-bloodpressure

Mi a vérnyomás?

A vérnyomás a keringési rendszerben a vérnek az erek falára kifejtett nyomása. A vérnyomás alatt általánosságban, a nagy artériákban mérhető nyomást értjük.

A vérnyomásnak két összetevője van:

  • Szisztolés nyomás (a szív összehúzódásakor az artériák falára gyakorolt nyomás), normál értéke 100 és 130 Hgmm közötti.

  • Diasztolés nyomás (az artériák falára gyakorolt nyomás, amikor a szív két összehúzódás között ellazul), normál értéke 85 Hgmm alatti.

A vérnyomás helyes méréséhez néhány fontos szabályt kell betartani:

  • a vérnyomásmérést 5 perc pihenés után végezzük, ülve úgy, hogy a kar a szívvel egy vonalban legyen,

  • ne dohányozzon, ne fogyasszon kávét és alkoholt, legalább 15 perccel a mérés előtt.

Lehetőség van a vérnyomásértékek 24-48 órán át történő mérésére és rögzítésére egy speciális eszköz segítségével (Holter), amelyet a szokásos napi tevékenységet végző betegen hagynak, és ami fontos adatokat rögzít a vérnyomás változásáról a különböző tevékenységek során.

9-holter

Hogyan zajlik a 24 órás Holter EKG-vizsgálat?

A Holter-vizsgálat során a betegnek egy kis készüléket kell a nyakában hordania. A készülékből kiálló 5 vezetéket a mellkason levő elektródákhoz rögzítjük. A készülék a beteg számára semmilyen kellemetlenséget nem okoz, a napi teendőit ugyanúgy elvégezheti, azonban néhány dologra oda kell figyelnie:

  • A készüléket nedvesség nem érheti, ezért a vizsgálat alatt fürödni vagy zuhanyozni tilos!

  • A holter levétele otthon nem ajánlott, meghiúsítja a vizsgálatot.

  • Lehet sportolni a készülékkel, amennyiben annak épségét nem fenyegeti a mozgás.

  • A holter EKG mellett természetesen lehet melltartót is viselni.