Kardiológiai szolgáltatások

Kórtörténet és fizikális vizsgálat

A kardiológiai kivizsgálás első lepése, mialatt a páciens nyugodtan elmesélheti látogatásának célját, panaszait, a kórelőzményt. Ezután következik a fizikális vizsgálat, amely során a szívérrendszeri megbetegedések jeleit keressük. Ekkor merjük meg a testsúlyt, a magasságot, a pulzust, a vérnyomást és a vér oxigén-telítettséget.

Nyugalmi EKG

Az EKG (elektrokardiográfia) a szív elektromos aktivitásáról nyújt információt. Teljesen fájdalommentes, alapvető vizsgálati módszer a kardiológiában, ami a percenkénti szívverések számát adja meg, és a szív inger képzési, valamint vezetési zavarairól, ritmuszavarairól, szívizomzat károsodásról árulkodhat.

Az EKG a végtagokon és a mellkason elhelyezett elektródákból gyűjti össze az elektromos jeleket, amelyeket a készülék átalakít és papírszalagra rajzolt görbék formájában jelenít meg. Mivel teljesen számítógép-vezérlésű a készülék ezért minden felvétel elmentésre kerül és egy későbbi időpontban bármikor előhívható összehasonlítás céljából ha új elváltozások észlelhetők.

A kontrollvizsgálatok során a kezelés hatékonyságát, valamint a gyógyszerek esetleges nemkívánatos mellékhatásait is ellenőrizni tudjuk.

Terheléses EKG

A leggyakoribb panasz amiért a páciensek kardiológushoz fordulnak az a mellkasi fajdalom. A nyugalmi EKG mellett a terheléses EKG az a vizsgálati eszköz amely fényt deríthet a fájdalom okára. A szív terhelhetőséget, a koszorúerek állapotát, valamint a ritmuszavarok hátterét vizsgálhatjuk.

A vizsgálat a szív vérellátását ellenőrzi, azt hogy a koszorúerek mennyire képesek terhelés (fokozott oxigénigény) hatására is megfelelő mennyiségű vért szállítani a szívizomzat számára. Ha a vérellátás csökken és oxigénhiány lép fel, jelentkezhet fájdalom, nehézlégzés vagy éppen ritmuszavar.

A terheléses EKG-t szakorvosi javaslatra végezzük, azelőtt feltétlen szükséges egy szív-ekográfiás vizsgálat az esetleges ellenjavallatok felderítése érdekében.

Boka-kar index meghatározás, érszűkület szűrés

Fekvő helyzetben, nyugalmi állapotban a Boso ABI System 100 vérnyomásmérő segítségével meghatározásra kerül a boka-kar index. A boka-kar index a boka magasságában, illetve a felkaron mért szisztolés vérnyomás hányadosa. Ezzel kimutatható a perifériás érbetegség, vagy közismert nevén az érszűkület, még tünetmentes állapotban is.

Az egy időben mind a négy végtagon történő vérnyomásmérés megbízhatóan előre jelzi a szélütést és szívinfarktust.

Szívultrahang (Ekokardiográfia)

A szív ultrahangos vizsgálatával számos betegséget ki lehet szűrni. A vizsgálat legfontosabb diagnosztikai eszköze, melynek mérése a Philips CX50 hordozható szívultrahang készülékkel történik. A szívultrahang során láthatóvá válnak a szív üregeinek pontos méretei, falainak állapota, a vér áramlása, a billentyűk mozgása, falmozgási zavar, valamint folyadékgyülem a szívburokban.

A vizsgálat kb. 15-20 percet vesz igénybe, teljesen fájdalmatlan, bármikor megismételhető.

24 órás EKG mérés (Holter)

A 24 órás Holter EKG vizsgálat segítségével otthoni, természetes körülmények között monitorizálható a szív elektromos működése. A vizsgálatot alkalmazzák többek között a szabálytalan szívműködés, szédülés, ájulás, kivizsgálása során, illetve a gyógyszeres kezelés hatásosságának mérésében is.

24 órás vérnyomásmérés

A 24 órás vérnyomásmérés fontos vizsgálat a magas vérnyomás diagnózisának pontos felállításában, a vérnyomás nappali és éjszakai ingadozásának követésében, illetve kontrollként szinte nélkülözhetetlen a vérnyomáscsökkentő gyógyszer hatásosságának megítélésében. Ehhez a betegnek egy vérnyomásmérőt kell egy napon át viselnie, amely nappal félóránként, éjszaka óránként méri meg a vérnyomását.

Pulzoximetria

A vér oxigén telítettségét vagy egyszerűen a szaturációt mérjük. Kisméretű, egyszerű diagnosztikai eszköz segítségével történik amely az ujjbegyre csíptetve megmutatja a vér oxigén telítettségét és a pulzust.

Nehézlégzéssel jelentkező betegek esetében jó segédeszköz a járóbeteg rendelőben.

Alsó végtagi vénás kompressziós ultrahang Doppler vizsgálat

A mélyvénás trombózis kizárására vagy diagnosztizálására elengedhetetlen vizsgálat. Kardiológiai rendelés során különösen a légszomjjal jelentkező páciensek körében gyakrabban fedezhetünk fel tüdőembóliára utaló elváltozásokat szívultrahanggal. Ha ez a gyanú fennáll, a vizsgálat keretén belül azonnal elvégezzük a láb mély vénáinak kompressziós Doppler-vizsgálatát az esetleges mélyvénás trombózis feltárására.

Alsó végtagi artériás ultrahang Doppler vizsgálat

Ha a boka-kar index patológiás értéket mutat egy következő időpontban visszarendeljük a beteget és elvégezzük a verőerek színes Doppler-vizsgálatát amely kimutatja a meszesedések helyet, mértékét és az esetleges szűkületeket, elzáródásokat.

Nyaki erek (carotisok) Doppler-vizsgálata

Nyaki erek (carotisok) ultrahanggal történő vizsgálata, gyors, fájdalommentes és információt ad az érrendszer állapotáról. Kimutathatók az erek szűkületei, annak kiterjedése és a véráramlás iránya.

INR meghatározás ujjbegyből

A véralvadásgátló (Trombostop vagy Sintrom) kezelés alatt álló betegek számára elengedhetetlen az INR-értek rendszeres ellenőrzése. Így tudjuk követni a kezelés hatékonyságát és az érték függvényében írjuk fel a véralvadásgátló gyógyszer adagját.

Rendelőnkben a CoaguChek® Pro II gép segítségével az ujjbegyből vett egy csepp vérből pillanatok alatt meghatározható az INR-értek. A gyógyszer adagolását egy INR-naplóba vezetjük.

Lipidpanel – koleszterin és triglicerid ujjbegyből

Ujjbegyből vett vérből az Accutrend készülékkel határozzuk meg a vér koleszterin és triglicerid szintjét. Perceken belül eredményt kapunk.

Önellenőrző kurzus a Coaguchek gép használatához

Azok a betegek akik életük végéig véralvadásgátló (Trombostop vagy Sintrom) kezelésben kell részesüljenek (pl. műbillentyű esetén) lehetőség van egy kisméretű INR-merő gép megvásárlására a Roche cégtől ami egy vércukorszintmerő készülékhez hasonlít. Háromszori találkozás alatt elsajátítható a gép használata, és a véralvadásgátló gyógyszer adagolása az INR-értek függvényében.

Troponin gyorsteszt

Mellkasi fájdalom eseten elvégezhető a troponin gyorsteszt az akut infarktus kizárására. Ez egy minőségi, nem mennyiségi teszt, viszont pozitív eredmény eseten a beteget sürgősen további kivizsgálásra kell küldeni.

D-dimer gyorsteszt

Mélyvénás trombózis és tüdőembólia gyanú esetén elvégezhető gyorsteszt amely ugyancsak minőségi meghatározást nyújt. Segíti a további kivizsgálás és kezelés menetét. Előnye, hogy 5 percen belül eredményt ad.